Kadınların umudu, dünyayı kurtaracak…

Dünya üzerinde bütüncül dengeyi yaratmak adına, her iki cinsin, eşit ve ortak şekilde hayatın içinde yer alması, kaos sürecinden çıkarak, aydınlık bir gelecek sağlama açısından son derece önemli. Kadın ve erkeği rollerin içine hapsetmeye çalışmak ve bu rolleri de bir kimlikmiş gibi kabullenmek, insanlığın özüne yapılabilecek en büyük ihanet.

Alışkanlıklardan, kültürden bağımsız olarak düşünemeyen insan zihninin varlığı, kadınları geleneksel (!) rollerinin içine sığındırıyor. İlginç olan bir diğer unsur ise, kadınların önemli bir çoğunluğunun da, bu rolü benimseyerek hayat oyununu oynuyor olması.

Einstein'ın söylediği gibi, inançları (düşünce kalıplarını) parçalamak ve yok etmek, atomun çekirdeğini parçalamaktan çok daha zor. Dünya üzerinde dengelenemeyen eril enerji, alınacak her türlü kararlar ve toplumsal yaşam alanlarında, bozulmanın daha da artmasına yol açıyor.

Kadın aydınlanmasının, neden yaşamsal önemde olduğuna gelince, bazı örnekler vererek açıklamaya çalışalım;

Dünyadaki nüfus artışı,

Saldırgan politikalar sonucunda ortaya çıkan, artık geri dönemeyeceğimiz noktaya ulaşan iklim değişiklikleri,

Toplumda artan şiddet,

Uzun vadeli, koruyucu ve üretken politikalar yerine, kısa vadeli çözümlere odaklanma eğilimi,

Eğitim ve sağlık politikalarında, gelişen teknolojiye rağmen, kaliteden, koruyuculuktan ve özden uzaklaşılması,

Bireylerin iş ve sosyal hayatta birbirine duyması gereken saygının sağlanamaması,

Özellikle karar verici noktalarda, kadınların çok az olması, aşılması gereken çok önemli bir bariyerdir. Toplumun aynası olan meclislerde, iş dünyasında yönetim kurullarında, siyasi partilerde denge sağlanamadıkça ve karar alma süreçlerine kadınlar dahil edilmedikçe, dengelenemeyen bu yapı, asla istediği sonuçları, sağlıklı şekilde üretemeyecektir.

Bu oluşan süreçte erkekler kadar buna izin veren kadınların da sorumlu olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Kendi rahatlık alanları içinde, yaşamı kabullenmek bir çok kadın için kolay geliyor maalesef.

"Bize başkalarının nasıl davranacağını yine biz öğretiriz!"


Kadınların, toplum içinde her alanda, eşitlikçi bir yaklaşım görebilmeleri için, bunu erkeklerden talep etmeleri değil; öncelikle, özgür ve kendi hayatlarından sorumlu birer birey olduklarına, tümüyle inanmaları gerekiyor.

Siyasi partilerde gördüğümüz "pozitif ayırımcılık" ve "kadın kotası" gibi, kadınların siyasette yer edinmesi için yapılan uygulamalar da, pratikte faydalı gibi gözükmekle birlikte; topluma sürekli olarak, kadınların korunması gereken, hatta ikinci sınıf insanlar olduğu mesajını vermektedir.

Çok karmaşık gibi görünen sorunların çözümü, genelde basittir ve doğru odaklanacak noktayı bulmakla ilgilidir. Kadınlar, hayatlarında erkekler yokmuş gibi geleceğe hazırlandıklarında ve çocuklarını eşitliği önemseyen, sorumluluklarını alan bireyler olarak yetiştirdiklerinde, dünya, herkes için çok daha güzel bir yer haline gelecektir. Umudu kadınlar yaratacak…

Sevgiyle kalın

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Sıkı durun...
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square