ZİHİN-BEDEN İLİŞKİSİ VE HASTALIKLAR

Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.

Ata'mızın bu düsturu, bize bedenimizle ilgili gerçeği ne güzel ifade etmektedir. Bu söze şapka çıkarılabilir ve bugünkü bilgilerimizle ancak ekleme yaparak geliştirebiliriz. Sağlam vücut da, sağlam kafada bulunur!

Zihin ve beden arasındaki mükemmel holistik (bütüncül) etkileşim insanın bedensel ve ruhsal sağlığının akışını tümüyle değiştirebilir. Birinde olan şeyler diğerini olumlu veya olumsuz yönde değişime iter. Bireyin belki de ıskaladığı en önemli bilgilerden birisi zihin ve bedenin jeneratör, yani enerji üretici özelliğidir.

Düşünce enerjisi kimyasal reaksiyonlarla sinirsel iletişime ve bu da tekrar kimyasal diğer reaksiyonlara yol açmaktadır. Bu döngü tersine de işlemektedir. Sonuçta birbirini tetikleyen zincir reaksiyonlarla enerji açığa çıkmaktadır. Bu enerji duyguları harekete geçirmekte ve bir şekilde eyleme dönüşmektedir. Enerji dışarı akabiliyorsa vücuttan atılmakta, ancak yeteri kadar atılamıyorsa vücut içinde birikim yapabilmektedir. Dışarı çıkan enerji sevgi-yapıcılık ve işlevsel sonuç üretiyorsa döngü pozitif sonuçlar üretmekte; kızgınlık-öfke ve işlevsel olmayan, mecburiyetlerle dolu negatif eylemler içeriyorsa döngü negatif sonuçlar ortaya koymaktadır.

Bu bağlamda şunu söyleyebiliriz; üretilen içsel enerji, dışarıya akışta pozitif veya negatif dış reaksiyonlar oluşturabilmekte ve döngü buna göre olmaktadır. Bazı durumlarda ise üretilen içsel enerji dışarı akamamakta, özellikle negatif olarak birikenler (Öfke, kızgınlık, suçluluk, başarısızlık, bitkinlik, yoksunluk, cevap verememe gibi duygu birikimleri) vücudun içine dönmektedir. En tehlikeli olanlar da dışarı çıkamayıp içte biriken bu negatif duygu kümeleridir.

Hiçbir şey yoktan var olmaz ve varken de yok olamaz. Yok olamayan bu enerji içerde doku hasarı oluşturacak şekilde mikro veya makro seviyede inflamasyona (iltihaplaşma) veya otonom sinir sistemi üzerinde sinirsel alanda stres, gerginlik katsayısının artmasına yol açmaktadır.

Geçmeyen baş ağrıları, migren, fibromiyalji, yüksek tansiyon, kalp ve dolaşım bozuklukları, gastirit, spastik kolon, allerjik reaksiyonlar, ürtiker, çok çeşitli deri hastalıkları, nöropatiler, hemen her çeşit kanser ….. gibi sayısız bir çok bedensel hastalığın oluşumu için gerekli zemin kolayca oluşabilmektedir. Ayrıca bu ve benzeri hastalıklara yakalanan kişilerin iyileşme süreçleri de kişinin zihin-beden ilişkisini olumlu kullanıp kullanmamasına bağlı olarak etkilenmektedir.

İçeride biriken negatif enerjinin yarattığı en önemli ruhsal problemler ise anksiyete bozukulukları (Yaygın anksiyete bozukluğu, insomnia-uykusuzluk, fobiler, obsesyonlar, panik atak…) ve depresyondur. Ayrıca diğer psikiyatrik hastalıklara da zemin hazırlamaktadır.

Zihni doğru kodlayarak bedensel sağlığınızı koruyabilir, bedeninize iyi bakarak da zihninizi ve ruhsal sağlığınızı geliştirebilirsiniz.

Zihni doğru kodlamak olumlu düşünce becerilerinin bilinçaltını pozitif yapılandırmasıyla ilgilidir. Eğer bedeniniz olumlu duygu üretiminde başarılıysa doğru kodlama konusunda mesafe almışsınız demektir.

Bedene iyi bakmanın en önemli iki aracı vardır. Birincisi yedikleriniz ve içtiklerinizdir. Bedeninizin ihtiyacı doğrultusunda ve ihtiyacı kadar doğru beslenmek çok önemlidir. İkincisi ise  bedeninizi düzenli, yaşa ve fiziksel yapınıza uygun hareket enerjisiyle ne kadar buluşturduğunuzdur. Hareket enerjisi vücudunuzu formda tuttuğu gibi, biriken negatif enerjiyi boşaltmak ve içeriye pozitif enerji almak için vazgeçilmezdir.

Holistik (bütüncül) entegre yapının merkezinde olduğunuz gerçeğini hatırlatarak, ömür boyu zihinsel-bedensel sağlık diliyorum.


Sevgiyle kalın.

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Sıkı durun...
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square