Zihnini yöneten hayatını yönetir

En keyifli yolculuk, kişinin içine yaptığı yolculuktur. En büyük yatırım, kişinin kendine yaptığı yatırımdır.

Ne yaman çelişkidir ki, eğitim sistemimiz bilgiye ulaşmamızı sağlamakta; ancak bilgiyi işleme, kullanma ve öğrenmeyi öğrenme konusunda bizi yeterince besleyememektedir.

. Ayrıca yine bu akademik ve formal eğitim içinde insan zihninin nasıl çalıştığına ve daha işlevsel bir hayat için ne şekilde kullanılacağına dair bilgiler de ya hiç yoktur ya da yeterince verilememektedir. Günümüzde yapay zekalı sistemler hayatımıza girmeye başladı. Bu sistemlerin çalışması için bilgiyi nasıl işleyecekleri onlara öğretilmektedir. Oysa bunu başaran teknolojik ilerleme henüz insanlara bunu tam olarak nasıl öğreteceğine dair sistemleri kullanma ve geliştirme konusunda çok zayıftır.

Bilişsel yetiler; algıları yönetmek, bilgiyi almak, işlemek, onu yeri gelince çağırmak, bellek fonksiyonları, kıyaslama, tümevarım, tümdengelim, zaman algısı, kavramlaştırma…gibi çok temel beceriler bireyin yaşamdaki başarısının ve tatmininin temel öğeleridir. Sistemli bir şekilde bu bilişsel yetilerini geliştirmeye yatırım yapan insanlar hem kendilerini çok daha iyi tanıyacaklar hem de ihtiyaç duydukları anda bunları etkin şekilde kullanabileceklerdir. Örneğin; bilgiyi alırken zihinsel filtrelerden bağımsız olduğu gibi algılamaya çalışmak ve bunu yaparken görsel, işitsel, duygusal ve kinestetik temsil sistemlerini kullanarak kodlamak en saf haliyle ihtiyacımız olan öğrenmenin temelidir. Kavramlaştıramadığımız bilgi, zihinde gereksiz görülerek dağınık halde tutulur ve işlevsel olarak kullanılamaz. Tümdengelim ve tümevarım geliştirilemezse konular arasındaki bağıntılar ortaya konamaz, hipotez - tez -antitez geliştirilemez. Bilimsel, sorgulayıcı zihin oluşamaz. Kıyaslama becerileri gelişmeyen ve ölçümleyemeyen zihinler seçim yaparak karar alma özelliklerini olgunlaştıramaz. Zaman algısını düzenlenemezse etkinlikleri ve yaşamı düzenleme, dolayısıyla verimlilik gelişemez. Bilişsel beceriler ve hayatımızdaki önemiyle ilgili örnekleri çoğaltabiliriz. Psikoloji bilimindeki gelişmeler ve NLP çalışmaları bize bu anlamda ışık tutmaya devam ediyor. Ülkemizde yeterince kıymet bulamayan bu alandaki çalışmalar gerekli önemi fazlasıyla hak etmektedir. Bu bağlamda ise NeuroDesign çalışmaları pratik, pragmatik ve modern yaklaşımıyla çok ayrı bir yer tutmaktadır. İnsanlığın zihinsel olarak kendini tanıma ve geliştirme yolunda çok daha fazla adım atması dileğiyle sevgiyle kalın.

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Sıkı durun...
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square