2V2A4038_edited.jpg
Dr. Murat Soysalan
Profesyonel Koç ve Eğitmen

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden 1991 yılında mezun olarak, askeri doktorluk hizmetleri vermeye başladı. 1993 yılında yaşadığı bir trafik kazası nedeniyle, iki yıl kadar süren ciddi ameliyatlar ve tedavi süreçleri geçirdi. Bunun neticesinde askeri görevinden malulen emekli olarak ayrılmak zorunda kaldı.

1995 yılı itibariyle Antalya’ya yerleşerek, işyeri ve turizm hekimliği, özel klinik işletmeciliği üzerinde çalışmaya başladı. Halen kısmi zamanlı sürdürdüğü hekimlik deneyimleri sırasında, hastalarıyla kurduğu ilişkiler, hastalıkların takibi sırasında karşılaştığı durumlar sağlık problemlerinin oluşumu ve tedavi süreçlerine yepyeni bir bakış açısıyla yaklaşılması gerektiği konusunda farkındalık yarattı.

Hastalıkların çoğunun altında insanların bilinçaltı çıkmazlarının bulunduğu, inançları doğrultusunda iyileşme süreçlerinin ilerlediği, çoğu kronik hastalıkların psikosomatik olduğu konusunda gözlemler elde etmesine yol açtı. Böylece hastaların ruhsal, zihinsel ve duygusal  yönlerine odaklanarak çok daha iyi sonuçlar alınabileceğini yaşayarak keşfetti. Kendisini bu alanlarda geliştirerek yurt içi ve yurt dışında çok sayıda eğitimler aldı.

Konuyla ilgili duygularını şöyle özetlemektedir; "Koçluk ve bilinçaltı dönüşüm uygulamalarının mükemmel ve sonuç alıcı teknikleri ile buluşmam, uygulamalarımda gördüğüm, insan hayatındaki hızlı sürdürülebilir değişimler, bende hep bu alanda çalışma ve faydalı olabilme arzunu besledi. İnsanların belki hayatları boyunca üzerlerinde büyük bir yük olarak taşıdığı birtakım sorunların, kişiye özel, uygun tekniklerle değişebilir ve dönüşebilir olduğunu deneyimlemek oldukça heyecan vericiydi."

2002 yılında bir uluslararası sağlık firmasında eğitmen- danışman olarak çalışmalarımı sürdürdü ve senior manager olarak görev yaptı. Profesyonel olarak grup eğitimleri, grup koçluğu ve network coaching ile ilgili çalışmalarla orada tanıştı. Özellikle içsel motivasyon ile ilgili çalışmalar üzerine yoğunlaşarak başarının dinamikleri üzerine seminerler vermeye başladı.

2003 yılından itibaren çalışmalarını NLP temelli olarak sürdürdü. NLP uygulamalarının hızlı ve etkili sonuçlara ulaşabilme gücünü fark ederek, bunu grup çalışmaları ve bireysel koçluk uygulamalarında kullandı. Uygulamalarındaki deneyimleri, danışanlarından aldığı olumlu sonuçlar, koçluğun NLP ile bütünleşince çok daha etkili olduğunu tespit etmesini sağladı.

Tüm bu süreçte ve devam eden dönemde yurt içi ve yurt dışında, değişik koçluk ve NLP ekollerini detaylı olarak inceledi; hipnoterapi, bilinçaltı dönüşüm teknikleri, zihinsel-bedensel uyum, hızlı okuma, beden dili, kuantum konularında eğitimler almaya ve danışanlarında uygulamaya devam etti. Bilgi, beceri ve deneyimleri kendi ekolünü geliştirmesine yol açtı. Halen "NeuroDinamik Değişim" adı altında uyguladığı tekniklerle sigara gibi bağımlılıklardan, fobilerden ve bilinçaltı dönüşüm gerektiren bir çok psikolojik problemden kurtulma konusunda danışmanlık vermeye devam etmektedir. 

2007 yılından beri patentli “LifeCoach” markası adı altında çalışmalarını sürdürmektedir. Dünyadaki sayılı koçluk organizasyonlarından olan Association for Coaching (AC)’in organizasyonel üyeliğini ve Türkiye’deki ilk “Recognized Course” ünvanını elde etti. Kendisi International Coaching Federation (ICF) üyesidir. Kendi özgün içerikleri ve deneyimleri üzerine yapılandırdığı koçluk eğitimleriyle, Türkiye çapında koçluk mesleğine gönül vermiş bir çok kişiye sertifikalı eğitimler verdi. Eğitimlerini Yaşam Koçluğu temelinde vererek, bunun üzerine uzmanlık alanları eğitimleri dizayn etti. Koçlukta yetkinleşme süreçlerini ve etik çerçeveyi olgunlaştıran sistemi geliştirerek,  uzmanlık eğitimlerini de Eğitim-Öğrenci Koçluğu, Aile-İlişkiler Koçluğu, Kurum-Kariyer Koçluğu, Kuantum Koçluğu, Eğitimcinin Eğitimi olarak sınıflandırdı. 

Eğitimlerinde daima yetkinleştirmeye ve  olması gerekene odaklandı. İnsanların zihni, duyguları, sağlıkları ve yaşamları hep çok özel ve çok değerliydi, koçluk yaparken, değişim, dönüşüm sağlamak isterken büyük bir sorumluluk almak gerektiğine inandı. Onun için sistemli ve etkili bir eğitim sürecinin tamamlanması konusunda ilkeli ve etik davranmak, deneyimleri olabildiğince paylaşmak çok önemliydi.

Türkiye’de ilk kez bir devlet üniversitesinde sertifikalı koçluk eğitimleri açtı ve özel bir eğitim kurumunda öğretmen ve yöneticilere koçluk eğitimleri vererek, koçluk yaklaşımının bir eğitim kurumunda öğrencilere uygulanmasına yönelik sistemi geliştirdi.

“İnteraktif workshop” çalışmalarını grup halinde sistemli olarak uyguladı, “Active-Mind” eğitim programlarını dizayn ederek, eğitimlerine katılanların verilen bilgileri bilinçaltı düzeyde içselleştirmelerini hızlandırdı.

Antalya, İstanbul ve Ankara illerinde, koçluk eğitimleri, atölye çalışmaları, seminerler düzenledi ve bireysel-kurumsal danışmanlıklar yaptı.

Yurt dışında aldığı "Consicousness Coaching" eğitimleri ve kendi uyguladığı Holistik-Kuantum koçluk yaklaşımı bütünleşerek Türkiye'de ilk kez uygulanan "Holistik Denge" eğitimlerinin hazırlanmasına öncülük etmiştir.

Bütüncül olarak bir birey ele alınmadığı sürece transformasyonel dönüşümün kesinlikle olamayacağına inanmaktadır.

 

Holistik-Kuantum bakış açısını  ve bazı temel uygulamalarını anlatan “Önünüzden Çekilin” isimli bir kitabı vardır.

 

ALDIĞIM EĞİTİMLER, SERTİFİKASYON VE DİPLOMA PROGRAMLARI

DAVRANIŞ BİLİMLERİ EĞİTİMİ (GATA Tıp Fakültesi) 

NLP DİPLOMA, PRACTITONERY VE MASTER PRACTITONERY (International NLP Trainer's Association)

TEMEL NLP (UNLP ve NLPNOW - Philip Holt , Richard Bandler's Assistance)

NLP TRAINER , NLP MASTER TRAINER (International Training) 

HİPNOTERAPİ (Instutate of Erickson – Tamer Dövücü) 

TEMEL KOÇLUK BECERİLERİ VE STRES YÖNETİMİ: (Doruk Performans - Doç. Dr. Turgay Biçer)

PSİKOKİNESİYOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM (Kuraldışı Eğitim – Nil Gün)

NETWORK COACHING, KİŞİSEL GELİŞİM, MOTİVASYON; ( Rolph Kipp ve Michael Strachowitz)

COMPREHENSIVE COACHING (International Coach Academy-Coachıng Instutate)

CERTIFIED COACH, PROFESSIONAL CERTIFIED COACH (PCC), MASTER CERTIFIED COACH (MCC) (International Training)

CONSCIOUSNESS COACHING – MASTER SERIES I, A NEW STATE OF CONSCIOUSNESS (Marc Steinberg)

NLP PSYCHOTHERAPY -(International NLP Trainer's Association - Wyatt Woodsmall, Konstantinos (Kaan) Bimplis)