Bugün hayatımızda sıkça duyduğumuz kavramlardan biri yaşam koçluğu. Henüz "serbest danışmanlık" statüsündeki yaşam koçluğunun, önümüzdeki iki yıl içinde mesleki kurallara bağlanması öngörülüyor. Önemi giderek artan yaşam koçluğu ise bir çok kadın için girişimin yeni adresi oluyor 

GÖZLEM / BURCU NOYAN

İstediğimiz hayat mı bu, yoksa seçtiklerimizi mi yaşıyoruz? Geçtiğimiz yollara, dönemeçlere rağmen niye kaybolmuş hissediyoruz kendimizi? Kalabalıkların arasında, buz üstünde yürüyor gibiyiz, her an düşmeye hazır. Galiba metropolde yaşayanların son dönemdeki sendromu kendini ve yol haritasını bulamamak. Tam da bu noktada yeni bir el, yeni bir lisan ortaya çıkıyor. "Yaşam koçluğu" Bir yandan aynada kendini göremeyen kadınlar, bir yandan da yaşam koçluğunu kendi haritalarında girişim olarak değerlendirenler. İlk olarak ABD'de ortaya çıkan, sonra İngiltere ve ardından Avrupa'da yayılan yaşam koçluğunun Türkiye'deki büyümesi bir hayli hızlı oldu. Büyümenin arkasında yatan nedeni ve neden yaşam koçluğunun girişim olarak değerlendirildiğini LifeCoach Academy Kurucusu Dr. Murat Soysalan ve yaşam koçu adayı girişimci kadınlarla konuştuk. 

Tıp doktorluğunu bırakıp NLP, bilinçaltı etkileşim, iletişim ve yaşam koçluğu çalışmalarına ağrılık verdiğini söyleyen Dr. Murat Soysalan, " Başvuranların yüzde 90'ı kadın. Nedenlerine bakacak olursak, kadınlar kendilerini ispat etmek zorunda hissediyor. Daha dik duruyorlar, kendilerini başarılı durmak zorunda hissediyorlar ve içsel motivasyonları çok yüksek. Kadınların duygusal ve sosyal zekası daha yüksek. Aynı zamanda kadınlar paylaşıma daha açık. Eğitimlerimize katılan kadın yaşam koçu adaylarımız ise, gençlerde aralarında olmakla birlikte, ağırlıklı olarak orta yaş kategorisinde, iş ve yaşam alanında belli tecrübesi olanlar. Tecrübe gerçekten çok önemli. Kişi, koçluk eğitimi ve bilgisiyle bir yere kadar taşınır ama onu zenginleştiren elde ettiği tecrübelerdir. Bu tecrübeleri yaptığı çalışmalara katmak lazım. Bunun ikisi arasında kombinasyonu eğitimde anlatıyoruz" diyerek kadın ilgisini özetledi. 

Türkiye'de ilişki koçluğu öne çıkıyor

Türkiye'de özelikle ilişki koçluğunun ön plana çıktığını vurgulayan Soysalan, alınan eğitimin kalitesine dikkat çekti. LifeCoach Academy'de, sertifika programını tamamladıktan sonra isteyenlere iş, eğitim, aile ve ilişkiler koçluğu konusunda uzmanlık eğitimi verdiklerini dile getiren Soysalan, " Türkiye'de hızla geliştiği için alınan eğitimin, bilginin takibi, kalitesi çok önemli. Koçluk becerisi kazanıyorsunuz, sertifikalanıyorsunuz, insanın sorumluluğunu alıyorsunuz. Bu çok kolay bir şey değil. O emeği göstermeniz lazım. Soracağınız soru, insanların göremediği şeyi göstermek, göremediği şeyi gösterdiğiniz zaman ortaya çıka durum karşısındaki tepkiyi doğru yönetmeniz gerekiyor. Enstrümanınız laf, kullandığınız meta insan. Dolayısıyla bunu çok iyi yönetmeniz ve kullanmanız gerekiyor. Uygulayan kişiye sorumluluk yükler" diye konuştu. 

Sema Tokatlı, "Karaya vuran milyonlarca deniz yıldızının içinden bir tanesini bile denize gönderip hayatını kurtarmak benim felsefem" Gazeteciyim. Uzun yıllardır bu meslek beni ruhsal olarak tatmin etmiyordu. Bir süre önce beni temsil eden, yapmaktan zevk alacağım, daha verimli olabileceğim bir iş ya da bir mesleğe yönelmem gerektiğine karar verdim. Bu değişim ihtiyacını çok derinlerde hissettim ve yıllardır istediğim yaşam koçluğu mesleğine atılmak için harekete geçtim. Eğitim almaya başlayınca ve koçluk yaklaşımlarını öğrendikçe ne kadar iyi bir seçim yaptığımı bir kez daha anladım. Koçluk, insanın içindeki potansiyeli ortaya çıkaran, kişinin kendini bulmasını sağlayan, diğer yöntemlerden farklı olarak kalıcı çözümler sağlayan bir öğreti. Özellikle günümüzde kafa karışıklığı yaşayan insanların kesinlikle ihtiyacı olduğunu düşündüğüm bir model. Ben kişisel olarak, tek bir kişiye bile fayda sağlayabilirsem bu yönde kendimi çok mutlu hissedeceğim. Karaya vuran milyonlarca deniz yıldızının içinden bir tanesini bile denize gönderip hayatını kurtarmak benim felsefem. 

Ayşegül İmamoğlu: " Ulaşabildiğim, dokunabildiğim herkese faydalı olmak istiyorum" Peyzaj mimarıyım. Faydalı olmak, anlamlı iş yapmak ve kendimi ifade eden bir iş olduğu için koçluk yapmaya karar verdim. Bu mesleği en iyi şekilde Türkiye genelinde yapmak istiyorum. Bu işi işitme ve görme engellilere ve başka birçok alana taşıyarak gerçekleştirmek de hedeflerim arasında. Ulaşabildiğim, dokunabildiğim ihtiyaç duyan her meslekten, her kurumdan iş insanına, emekliye, ev hanımına, öğrenciye, kariyer başlangıcı yapacak olana, ilişkisini, hayatını daha tatmin edici hale getirmek isteyene ulaşmak istiyorum. Bu işi en iyi yapanlardan, en iyi temsil edenlerden biri olmak hedefim. 

Aylin Koç: "Hem mutlu olacağım, hem de mutlu edeceğim" 15 yıldır eczacılık yapıyorum. Sorun çözme yeteneğime güvenerek benden yardım isteyen insanların çoğalması ve bunun neticesinde de aldığım olumlu geri dönüşler beni profesyonel olarak bu işi meslek olarak yapmaya yönlendirdi. Başarılı bir yaşam koçu olmak ve yaşam koçluğunun farklı alanlarında da uzmanlaşarak kendimi bu konuda sürekli geliştirmeyi hedefliyorum. Bu da daha fazla insana ulaşıp yardımcı olabilmek, dolayısıyla hem onların hem de benim mutlu olmam demek. 

Şenay Çelik: " Toplumda iz bırakmak istiyorum" Özel bir sağlık kuruluşunda biyolog olarak görev yapıyorum. İnsanları dinlemek ve onlara yardım etmek beni her zaman mutlu etmiştir. Koçluk mesleğini hayatıma katarak bu yardım duygusunu daha bilinçli ve hedefe odaklı olarak yerine getirebileceğim. İsmimin markasını yaratarak toplumda iz bırakmak istiyorum.